Zákon pracuje pre nás.

Autor: Štefan Lieskovský | 24.1.2011 o 9:04 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  671x

Definícia zákona sa od mojich školských čias trochu zmenila, ale stále platí: Teleso ponorené do kvapaliny je nadľahčované silou ...

Správne, mám na mysli Archimedov zákon, ktorý nám vysvetľuje prečo sa nám objemnejším vo vode hýbe ľahšie ako na suchu. Plávanie je vynikajúcim športom pri redukcii hmotnosti. V prvom rade je veľmi šetrný k našim kĺbom a chrbtici. Problém môže nastať v prípadoch ak neplávame technicky správne, zakláňame hlavu, prehýbame sa a podobne.

Preto ak sa chceme pokochať pohľadom okolo seba, lepšie je to urobiť v sede pri bazéne. Výhodou plávania je aj zvýšený energetický výdaj pretože okrem práce svalov telo spotrebúva energiu aj na termoreguláciu.

Takisto ako pri iných športoch volíme záťaž podľa našej kondície. Na začiatku tréningu je dobre sa trochu rozplávať , potom si môžeme „odplávať“ svoj kilometer a na záver nezaškodí relax, jednoducho sa počľapkať a uvoľniť celé telo.

Ak sa teda pýtame či plávať, odpoveď je jednoznačne áno. Zložitejšia je otázka kde? V zimných mesiacoch pokiaľ nepatríte ku skupine „ľadových medveďov“ máme na výber plavárne, kryté bazény alebo aquaparky, ktoré bohužiaľ nie stu dostupné každému. Vzdialenosť a cena vstupného to sú faktory, ktoré nezmeníte. Je to smutné, ale hlavne v menších mestách pre finančné problémy bolo viacero bazénov zatvorených. Hotelové bazény sú často určené len pre hotelových hostí keď majú kapacitu aj pre verejnosť vstupné býva spravidla vyššie. Vzdialenosť plaveckého bazénu od vášho bydliska a cena vstupného to sú faktory, ktoré nezmeníte.

V letných mesiacoch je to jednoduchšie aj keď na mnohých vodných plochách a nádržiach narazíme na tabuľku „Kúpanie zakázané“, pretože voda nie je zdravotne vyhovujúca. Ako deti sme sa kúpali v Hrone, kde sme sa aj naučili plávať. Teraz by som tam veľmi neskákal. Ostáva teda možnosť využitia otvorených kúpalísk.

Základné vybavenie plavca je cenovo prístupné. Plavky a pre tých, ktorí to myslia vážne odporúčam aj plavecké okuliare. Investujte do kvality, pretože ak poriadne netesnia sú zbytočné a viac otravujú ako
chránia oči.


Ak teda patríte ku šťastlivcom, ktorí majú dobré podmienky na plávania využite ich čo najviac. Pre ostatných je to výborný doplnok pohybovej aktivity pri chudnutí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stretol som desiatky posadnutých, tvrdí exorcista

Exorcista problémy nevyrieši, vraví psychiater.

KULTÚRA

O smrti speváčky The Cranberries špekulujú

Záhadným spôsobom zrušila aj koncert v Bratislave.

ŠPORT

Mal Sagan bojovať o víťazstvo? Dilemu Bory rozhodla smola kolegu

Na úvod Tour Down Under skončil tretí.


Už ste čítali?