Plánovanie času.

Autor: Štefan Lieskovský | 19.1.2011 o 9:09 | (upravené 19.1.2011 o 9:15) Karma článku: 3,98 | Prečítané:  866x

Len nedávno sme utíchli ohňostroje novoročných osláv a odrazu je pol januára za nami. Mnohým sa zdá že čas akoby bežal rýchlejšie. Minúta má stále 60 sekúnd a deň 24 hodín, len chceme alebo musíme toho akosi viac stihnúť.

Ľudia často čelia časovému a finančnému stresu, hľadajú spôsob ako nájsť rovnováhu medzi prácou, rodinou a svojimi záľubami. Stres je od dávna súčasťou života človeka, vylučovanie stresových hormónov napomáhalo človeku prežiť.

Nadmerný stres a dlhodobý v súčasnosti má však veľmi negatívny dopad na ľudské zdravie. Život v rovnováhe neznamená len na rozdelenie nášho času medzi prácu, domácnosť a oddych. Veľmi dôležitá je duševná rovnováha, ale to je oveľa zložitejšia téma. Randy Gage hovorí: „ Je to irónia, ale skutočná sloboda vychádza z disciplíny. Je to o seba ovládaní.

Aj keď to mnohí odmietajú či nenávidia, ale disciplína nám ponúka väčšiu šancu pre šťastie a harmóniu“ . Plánovanie času môže priniesť úžitok každému ale veľký význam má pre skupinu takzvaných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí pracujú doma. Nikto ma nenaháňa, dnes si dlhšie pospím, zapnem počítač, pozriem e - maily, chvíľku s priateľmi „početujem“ a chytím sa do práce. Je tu obed hlási si hlad, niečo si uvarím, aj tieto knihy by sa zišlo uložiť. Takto jednoducho sa dá rozkúskovať deň a zrazu je večer, ale ja mám ešte toľko práce.

Zapnem ďalšieho žrúta času (TV) a pokukujúc okom na Steve Segala ďobkám do počítača. Pravda, chcel som aj cvičiť, niečo prečítať, ale nestíham, tak asi zajtra. Podobných scenárov sú tisíce. Výsledok, ale môže byť katastrofálny. Človek stále pracuje, nemá čas na relax, na rodinu ale stále nestíha. Začína sa roztáčať nebezpečná špirála. Je oveľa jednoduchšie začať to riešiť včas. Zdanlivo jednoduché kroky môžu viest k zaujímavým výsledkom. Jeden všedný deň môže vyzerať napríklad takto:06.00 - vstávanie, hygiena06.15 – 07.00 - športová aktivita07.30 – 08.00 - raňajky08.00 – 08.30 - operatívne úlohy ( kontrola a vybavenie pošty, telefonáty atď. )08.30 – 10.00 - práca10.00 – 10.15 - prestávka (káva, čaj, desiata)10.15 – 12.00 - práca12.00 – 13.00 - obed13:00 – 15.00 - práca15.00 – 15.45 - plánovanie na nasledujúci deň, príprava podkladov16:00 – 18:00 - rodina, domácnosť a záľuby18:00 – 19:00 - večera19:00 – 22:00 - oddych, vzdelávanie

Samozrejme každá práca má svoje špecifiká, každému bude najlepšie vyhovovať jeho vlastný plán. Moja osobná skúsenosť je jednoznačná, odkedy som začal plánovať čas, veľa vecí v mojom živote sa zlepšilo. Nikdy nezačínam pracovný deň bez toho aby som ho mal na papieri. V mojom diári.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?