Vieš sa bicyklovať, tak ťahaj.

Autor: Štefan Lieskovský | 17.1.2011 o 11:09 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  1528x

Údajne až 90 % našej populácie sa vie bicyklovať. Cyklistika je ďalšou alternatívou pohybu s cieľom redukcie hmotnosti. V dostupných informáciách som našiel rôzne hodnoty výdaja energie za jednu hodinu jazdy, od 1100 až do 2700 kJ.

Možno je to ovplyvnené kvalitou bicykla. Z detstva si pamätám slogan: „ Ak chceš vedieť čo je drina, kúp bicykel Ukrajina“, a naozaj sme sa naťahali! Samozrejme na to vplýva aj charakter terénu a intenzita. Pri súčasných parametroch a technickom prevedení bicyklov môže byť jazda pohodou.

Pozrime sa na to teda cez naše parametre náročnosti na telo, čas a peňaženku. Výhodou cyklistiky je, že nohy sú zaťažované len časťou telesnej hmotnosti, takže kĺby netrpia tak ako napríklad pri behu. Ak nie je vhodne zvolená veľkosť bicykla alebo jeho nastavenie môže to spôsobovať problémy s chrbticou, čomu sa dá predísť. Pokiaľ si nevyberieme extrémne kopcovitý terén môžeme si počas jazdy udržiavať optimálnu pulzovú frekvenciu. Z toho hľadiska je cyklistika veľmi vhodná aj pre ľudí, ktorých objem pása prekračuje odporúčané hodnoty.

Bohužiaľ na Slovensku je v mestách veľmi málo ciest pre cyklistov. O niečo lepšia je situácia v cyklotrasách mimo miest. Pohybovať sa na bicykli v prehustenej premávke na našich úzkych cestách nie je veľmi bezpečné a vzhľadom na množstvo výfukových plynov ani najpríjemnejšie. To čo vyzerá veľmi jednoducho „sadnem a idem“ nemusí byť teda vždy pravda. Ak máte typ bicykla vhodný do terénu je lepšie využiť voľnú prírodu, poľné či lesné cesty. Podobne ako pri behu, treba zvážiť kde a kedy sa budem bicyklovaniu venovať. Nejde tu o hľadanie výhovoriek, ale premyslieť si stratégiu tak, aby sa bicykel nestal len zbytočne drahou rekvizitou v garáži alebo na balkóne panelákového bytu.

Kvalitný bicykel nie je lacnou záležitosťou. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že aj nákup bicykla nám obezita predražuje. Keď som prišiel do predajne, pozreli na mňa a hneď to bolo jasné, zosilnený rám, kvalitné odpruženie, špeciálne brzdy ... ani som sa nenazdal a cena sa riadne vyšplhala hore. Je to investícia do zdravia, takže ak sa naozaj rozhodnete ho aktívne využívať môže byť veľkým prínosom a netreba ľutovať. Okrem toho môžeme náš tréningový plán spestriť výletmi na bicykloch, poznávať krásy našej prírody. Práve preto je tento spôsob aktivity stále viac v obľube. Teda veľa šťastných kilometrov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stretol som desiatky posadnutých, tvrdí exorcista

Exorcista problémy nevyrieši, vraví psychiater.

KULTÚRA

O smrti speváčky The Cranberries špekulujú

Záhadným spôsobom zrušila aj koncert v Bratislave.

ŠPORT

Mal Sagan bojovať o víťazstvo? Dilemu Bory rozhodla smola kolegu

Na úvod Tour Down Under skončil tretí.


Už ste čítali?