Čistý stôl.

Autor: Štefan Lieskovský | 11.2.2011 o 9:53 | Karma článku: 6,70 | Prečítané:  1092x

Kde bolo tam bolo, pamätám ako nám priniesli na oddelenie tlačivá na snímky pracovného dňa. Bol to jeden z nie veľmi úspešných pokusov ako zvýšiť efektívnosť využívania pracovného času v našom už bývalom štátnom podniku.

Za bujarej veselosti kolektívu sme popisovali činnosti ako čítanie pokynov, strúhanie ceruziek a návštevy toalety. Napadlo ma to práve pri čítaní knihy Iva Tomana, kde ma zarazil jeden štatistický údaj. Človek strávi jeden rok života hľadaním stratených vecí. Nie je to hrozné ? Jeden rok života stratiť takýmto spôsobom.

Existuje pomerne jednoduchý spôsob ako tomu zabrániť . Zaviezť si do života určitý systém. V prvom rade je to určenie presne stanovených miest pre konkrétne veci. Platí to rovnako pre kuchyňu ako pre kanceláriu, s tým rozdielom že nerobím zoznam kde je sitko a na čaj a kde varešky. V podnikaní teda aj v kancelárii je ten zoznam dôležitý.

Mnohí to poznáte, účtovné doklady, obchodné ponuky, bežná korešpondencia, objednávky a ďalšie hromady papiera ktoré nám prejdú rukami. Prvým bodom, kde získavame alebo strácame čas je práve práca s poštou. Existujú rôzne metódy. Mne sa osvedčil postup pri ktorom hneď pri otváraní poštu triedim na štyri kôpky podľa toho či sa jedná o veci ktoré:

- nevyžadujú aktivitu, stačí ich založiť (na presne určené miesto)
- vyžadujú okamžité riešenie (znamená v krátkom časovom horizonte)
- je možné riešiť v dlhšom časovom období ( zaradím ich do svojho plánu)
- je možné zahodiť

Dosť dlho som mal problém práve s tou poslednou kategóriu. Možno preto, že som bol vychovávaný v presvedčení že všetko sa raz môže zísť. Zabudnite na to. S trochou internetovej gramotnosti nájdete v priebehu sekúnd na webe množstvo informácií od roznášky pizze až po vesmírne lety.

Poštu ktorú môžem vyhodiť vyhodím hneď. Potom založím druhú kôpku, naplánujem si dlhodobé úlohy a ostanú mi veci na okamžité riešenie. Týmto spôsobom sa vyhnem stresujúcemu pohľadu na množstvo nevybavenej pošty na mojom stole. Nestrácam čas ukladaním a opakovaným triedením papiera. Čistý stôl znamená čistú myseľ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?